MIT Plakalı Eşanjörler

Tortu Oluşumu

SERVİS HİZMETLERİMİZ

Genel Bilgilendirme / Tortu Oluşumu


Tortu oluşumu, eşanjörün içinden geçirilen sıvının içerisinde bulunan kirlilik miktarı ile doğrudan ilişkilidir. Bu kirliliğe ve oluşum şekillerine örnek vermek gerekirse; Açık soğutma kulesi kullanılan sistemlerde çevredeki havanın içinde bulunan toz, soğutma kulesinin fan kuvveti ile soğutulan suyun içine çekilir ve bu toz suyun içinde çözünerek tesisata gönderilir.

Isıtma tesisatlarında, kazan ve tesisat hatları kapalı sistem çalışmalarına rağmen yıllar içinde tesisat içinde tortular oluşmaya başlar. Bu tortunun sebebi hattaki borulardan kopan parçacıklar, hatta yapılan revizyonlar sırasında sisteme kaçan katı partiküller olabilir. Tortu oluşumu problrmindeki en etkili çözüm eşanjör plakalarının tamamen sökülerek ayrı ayrı özel kimyasallar yardımıyla temizlenmesi ve eşanjörün tekrar montajlanmasıdır.Tortu oluşumu sonucunda eşanjörde oluşabilecek problemler:
- Sistemde aşırı basınç kayıpları
- Isı transferinin azalması
- Akış kanallarının daralması

Ekin Endüstriyelin konusunda uzman servis ekibi, tortu oluşumu sorularınızda ister yerinde, ister Ekin Endüstriyelin tam donanımlı servis alanında özel temizleyiciler kullanarak eşanjörünüzün ilk günkü performansına ulaşmasını sağlar.


Copyright © 2011 Ekin Endüstriyel Isıtma Soğutma San.Tic.Ltd.Şti. • DES San. Sitesi 117 Sk. C24 Blok No:5 Dudullu / İSTANBUL • 444 EKİN (3546) Tüm Türkiye